
Sztuka kadrowania w malarstwie i rysunku - uchwyć proporcje i zachowaj realizm
Czym jest kadr w malarstwie i rysunku? Kiedy powinno się zwracać na niego uwagę i czy w ogóle jest to potrzebne? A może jest to zbędne zawracanie sobie głowy, które w dodatku nie będzie miało żadnego znaczenia w przypadku efektów? To tylko niektóre pytania dotyczące kadrowania w malarstwie i rysunku, które do nas docierają, dlatego postanowiliśmy na nie odpowiedzieć. Jeśli jesteś jedną z osób, które również zastanawia ten temat, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. Znajdziesz w nim niezbędne informacje.
Czym jest kadrowanie w malarstwie i rysunku?
Kadr jest jednym z najważniejszych elementów kompozycji dzieła, które chcesz stworzyć. I żeby była jasność, nie dotyczy to wyłącznie malarstwa oraz rysunku, ale również animacji, fotografii i sztuki filmowej. Wybranie odpowiedniego kadru, czyli rozmieszczenie poszczególnych elementów obrazu na płótnie lub kartce papieru ma więc ogromne znaczenie. W sytuacji, gdy chcesz sprzedawać swoje dzieła, prawidłowe ustawienie kadru może sprawić, że wartość obrazu wzrośnie. Jeśli malujesz lub rysujesz dla siebie i znajomych, to po prostu będziesz mógł cieszyć się poprawą jakości dzieła. Co również powinno być satysfakcjonujące, bo przecież każdy artysta - czy to profesjonalny, czy amator dąży do tego, aby jego obrazy były najlepsze. Co w takim razie stanie się, gdy nie zadbasz o dobre kadrowanie? No cóż, może to prowadzić do zaburzenia koncepcji dzieła, a tym samym do zmniejszenia jego walorów estetycznych.
Czy kadrowanie jest sztuką?
Jak już wspomnieliśmy, kadrowanie to rozmieszczenie elementów obrazu lub rysunku na płaszczyźnie, na której będzie powstawało dzieło. Jest to również sposób, który pozwala na zachowanie realizmu w tworzonych obrazach i rysunkach. Czy jest to etap, który wymaga wiedzy i doświadczenia? Sztuka kadrowania opiera się na geometrii. Jeśli miałeś okazję przyglądać się najwybitniejszym dziełom wielkich artystów, to być może udało Ci się zauważyć linie lub siatkę brył, które pojawiły się na płótnie w celu zmniejszenia ryzyka powstania chaosu. Jak widzisz, nawet artyści uważani za jednych z najlepszych na świecie doceniali sztukę kadrowania. Nie myśl sobie więc, ze jest w tym coś złego. Absolutnie nie! Dlatego korzystaj z tego elementu kompozycji. Na początek zastanów się np. w którym miejscu chcesz umieścić najważniejsze elementy obrazu. Tak, to gdzie chcesz je namalować to wyłącznie Twoja decyzja. Natomiast to, jakie proporcje będą zachowane pomiędzy owymi elementami zależy właśnie od prawidłowego kadrowania.
Od czego zacząć kadrowanie obrazu lub rysunku?
Przystępując do malowania warto od razu zastanowić się nad tym, co ma być centralną częścią obrazu oraz nad tym, czy na pewno wszystkie elementy, które chciałeś umieścić na płótnie powinny się tam znaleźć. Być może lepiej będzie kiedy z nich zrezygnujesz. Oczywiście, tak jak wspomnieliśmy, najwięcej zależy od Twojej wizji dzieła, jednak może okazać się, że wykluczenie pewnych elementów będzie znacznie lepszym rozwiązaniem, które sprawi, że praca nie będzie "przeładowana". Zastosowanie w tym momencie sztuka kadrowania pozwoli Ci na znalezienie odpowiednich propozycji, np. pomiędzy niebem, budynkami a ludźmi.
Nie tylko kompozycja ma znaczenie
Tworząc w wyobraźni wizję, którą chcesz przenieść na płótna malarskie, pamiętaj o tym aby wybrać odpowiedni format podobrazia. To również od niego zależy, czy uda Ci się zmieścić na obrazie wszystkie elementy, które chcesz aby się na nim znalazły. Czasami może okazać się również tak, że wybierzesz zbyt duży format, a będzie na nim zbyt mało elementów. Wtedy dzieło będzie wyglądało na puste. Jak widzisz więc jest wiele zmiennych, które będą miały wpływ na efekt. Co więcej, musisz pamiętać też o tym, że nie ma czegoś takiego jak uniwersalny i idealny kadr dla wszystkich prac. Inne aspekty trzeba będzie wziąć pod uwagę przy malowaniu pejzażu a inne np. przy rysowaniu portretu. Nie rezygnuj jednak z tego elementu, bo może on nadać Twojej pracy głębi i różnowymiarowości. Wzoruj się na największych artystach tego świata i staraj się dopracować swoje dzieła w najmniejszym nawet stopniu.
Podsumowanie - sztuka kadrowania i kompozycji, czyli jedne z najważniejszych elementów rozmieszczania
Nieraz wspomnieliśmy w tym artykule, jak duże znaczenie ma sztuka kadrowania. Nie należy o niej zapominać, bo może to mieć negatywny wpływ na dzieło, można jednak już później wraz z nabieraniem doświadczenia trochę się nią pobawić. Jeśli jednak dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie to postaraj się trzymać ustalonych podstawowych zasad. Możesz też wybrać się do galerii sztuki i podziwiać dzieła największych malarzy świata inspirując się ich techniką. Zanim jednak na to się zdecydujesz, możesz przeczytać nasz wcześniejszy artykuł - Malarstwo abstrakcyjne - wszystko, co warto o nim wiedzieć. Może się przydać :)