Wybór papieru do rysowania - na co zwrócić uwagę?
Wybór papieru do rysowania - na co zwrócić uwagę?

Wybór papieru do rysowania - na co zwrócić uwagę?

Czym jest rysowanie? Jest to proces tworzenia obrazów przy pomocy takich narzędzi jak np. ołówki, mazaki, farby oraz kredki na wcześniej przygotowanej powierzchni. Najczęściej wybiera się do tego typu aktywności papier. Czy w takim razie ma znaczenie to, jakimi cechami będzie się on charakteryzował? Wiele zależy od tego, czy chcesz wręczyć go swojemu dziecku, aby narysował pracę na zaliczenie do szkoły, czy może jednak będzie to kwestia rozwijania jego pasji i talentu. Takie właściwości jak gęstość papieru, jego faktura, chłonność czy wytrzymałość będą miały również bardzo duże znaczenie w przypadku profesjonalnych artystów. Wszak będzie to miało wpływ m.in. na efekt całego przedsięwzięcia. Poniżej pokrótce omówimy różne rodzaje papierów i powiemy, na co zwracać uwagę podczas wybierania tego idealnego. A jeśli chcesz wiedzieć też np. jakie ołówki wybrać, to zapraszamy do jednego z wcześniejszych artykułów - Różne rodzaje ołówków. Jaki będzie najlepszy do pisania, szkicowania, a jaki do cieniowania?

Papier do rysowania i dwa ołówki leżące na biurku

Różne rodzaje papieru do rysowania – kto powinien zwracać na to uwagę?

Rysowanie może mieć bardzo duży wpływ na rozwój wyobraźni malucha. A także jego wrażliwości i motoryki małej. Dzięki tego typu aktywnościom pobudzany jest zmysł obserwacji. Wspierana jest także inteligencja emocjonalna. Jednocześnie rysowanie odpręża i relaksuje. Jednak dla takich maluszków wybór papieru nie będzie miał większego znaczenia. W takiej sytuacji z pewnością nie trzeba przeszukiwać sklepów papierniczych i martwić się o efekty. Sytuacja zmienia się, gdy starsze dziecko chce rozwijać swoją pasję. A także w przypadku profesjonalistów, dla których każdy szczegół ma ogromne znaczenie.

Rodzaje papieru do rysowania

Podstawowy podział papieru do rysowania obejmuje gramaturę oraz kolor. Najczęściej profesjonaliści patrzą na pierwszy aspekt, czyli na gramaturę. Co to takiego? Jest to oznaczenie gęstości, którego miarą jest stosunek gramów do metrów kwadratowych. Parametr ten ma pośredni wpływ na grubość oraz sztywność papieru. Poniżej przedstawiamy popularny podział papieru do rysowania. Zapraszamy.

Szkicowanie przy sztaludze

  1. Papier zwykły (kancelaryjny) - ten rodzaj cieszy się największą popularnością. Wykorzystywany jest najczęściej do szkicowania i rysowania. Jedną z cech, która go wyróżnia, jest gładka powierzchnia. Używają go nie tylko artyście, ale także architekci i technicy do tworzenia wstępnych planów. Jednak nie tylko. Doskonale sprawdza się jako papier do malowania dla dzieci. Biały kolor produktu sprawia, że niezależnie od tego, czy używane są farby malarskie, pastele czy kredki ciekawie podkreślona będzie intensywność barw.

  2. Papier techniczny - najczęściej produkowany jest z włókien bawełnianych lub celulozy. Charakteryzuje się specjalną fakturą i gęstością. Parametry te sprawiają, że papier doskonale nadaje się do precyzyjnego rysowania. A także do wymazywania błędów bez obawy o uszkodzenie powierzchni.

  3. Papier kreślarski - rodzaj papieru charakteryzujący się dużą gęstością oraz gładką powierzchnią. Podobnie, jak wspomniany wcześniej papier techniczny, bardzo dobrze sprawdza się przy rysowaniu detali oraz precyzyjnych linii.

  4. Papier pastelowy - propozycja dedykowana w szczególności do pracy z suchymi pastelami, między innymi dzięki szorstkiej warstwie, która sprawia, że pastele bardzo dobrze utrzymują się na papierze.

  5. Papier akwarelowy - rodzaj papieru produkowany z włókien bawełnianych i dedykowany do pracy z farbami akwarelowymi, dzięki gęstej i porowatej powierzchni umożliwiającej wchłanianie wody oraz farb.

  6. Papiery specjalne - w tym punkcie znajdują się wszystkie rodzaje papierów, które dedykowane są dla osób, które zajmują się profesjonalnym rysowaniem. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku farb, np. akwareli, atramentu, jak i ołówków.

Parametry i aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze papieru do rysowania

Oczywiście, gdy chcesz zachęcić swoje dziecko do rysowania, nie musisz szukać specjalnego papieru na tę okazję. Wystarczy zwykły biały papier, który sprawdzi się wręcz idealnie. Problemy pojawić się mogą w sytuacji, gdy zajmujesz się szkicowaniem lub rysowaniem w ramach swojej pasji, którą chcesz rozwijać lub w ramach obowiązków zawodowych. Wszędzie tam, gdzie efekt ma bardzo duże znaczenie, warto zastanowić się nad tym, jaki papier do rysowania wybrać i na co zwrócić uwagę:

  • gramatura i tekstura;

  • materiał wykonania;

  • kolor papieru;

  • cena.

Papier do szkicowania, farby, kredki, mazaki leżące na podłodze

Podsumowanie - wybór najlepszego papieru do rysowania, na co zwrócić uwagę?

Jak widzisz, jest kilka aspektów, na które należałoby zwrócić uwagę, gdy zależy Ci na efektach, a jesteś na etapie wybierania papieru. Zwróć też uwagę na to, że bardzo duże znaczenie ma to, na jakich produktach pracujesz. Inny papier sprawdzi się, gdy chodzi o farby akwarelowe, a inny, gdy będziesz używać ołówków lub pasteli. Zwróć też uwagę na kolor papieru, materiał, z którego został wykonany i jego cenę. Podczas czytania artykułu, pojawiły się pytania? Zapraszamy Cię do kontaktu. Nasi konsultanci z przyjemnością na nie odpowiedzą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl