Kolorowanki - czy mają wpływ na rozwój wyobraźni dziecka?
Kolorowanki - czy mają wpływ na rozwój wyobraźni dziecka?

Kolorowanki - czy mają wpływ na rozwój wyobraźni dziecka?

Kolorowanie to nie tylko zabawa. Może to być również inspirująca przygoda zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W tym artykule chcemy jednak skupić się na młodszym pokoleniu. A konkretniej rzecz ujmując na maluchach, dla których malowanie może być nie tylko doskonałą formą zabawy, ale przede wszystkim niezastąpionym elementem codzienności pobudzającym do ciągłego rozwoju. Dzięki tego typu aktywnościom dziecko zostaje zaangażowane w proces twórczy. A ten z kolei sprzyja artystycznemu wyrażaniu siebie. Kolorowanki to bardzo dobry sposób na ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, które mają wpływ na rozwijanie motoryki małej. W ten sposób dochodzimy do punktu kulminacyjnego artykułu, czyli do rozwoju wyobraźni oraz kreatywności u dziecka. W jaki sposób malowanie wpływa na tego rodzaju zdolności?

Rodzinne kolorowanie

Kolorowanki a rozwój wyobraźni i kreatywności u dzieci

Dobrze rozwinięta wyobraźnia i kreatywność to cechy, które mają na siebie bezpośredni wpływ. Dziecko, które nauczone jest nieszablonowego myślenia, jest w stanie znacznie lepiej poradzić sobie m.in. z wyzwaniami, które stawia przed nim codzienność. Warto więc poszukać informacji na temat tego, co rozwija wyobraźnię i kreatywność, a jednocześnie np. wpływa na ćwiczenia sprawności manualnej. Dla spełnienia obu tych warunków dobrze jest zachęcać maluchy do malowania. Proste kolorowanki będą doskonałym rozwiązaniem dla młodszych szkrabów, trudniejsze natomiast z większą ilością szczegółów sprawdzą się przy starszakach. Zbyt łatwa nie będzie stanowiła wyzwania, co może zniechęcić.

Chodź pokolorować mój świat, czyli jak dzieci widzą otaczającą nas rzeczywistość?

Dziecięca chęć poznawania świata i dostrzeganie w nim magii, której my dorośli nie widzimy, jest czymś, co zawsze wprawia mnie w zachwyt. Wyobraźnia dzieciaków poniekąd tak samo, jak szczerość jest niczym nieskrępowana i nieskończona. Rozmawiając z maluchami, ma się wrażenie, że pomysłami sypią jak z rękawa, co często zaskakuje znaczną część dorosłej widowni. Czym to jest spowodowane? Wielu specjalistów twierdzi, że wolnością oraz niezdawaniem sobie sprawy z konieczności ważenia słów. Jest to niezwykle piękny etap, który ma dość duży wpływ na rozwój dziecka. Jak to się ma do wypełniania pustych miejsc pomiędzy liniami tworzącymi np. ulubioną postać z bajki Twojego malucha? Etap, o którym mówimy, pozwala na własną interpretację otaczającego świata oraz przeniesienie owej wizji z pomocą mazaków, kredek lub farb na kolorowanki dla dzieci. Jest to też m.in. powód, dla którego warto motywować dziecko do kolorowania. Nie wspominając już o tym, że jest to doskonała forma spędzenia czasu z maluchem.

Mama z córką siedzące przy stole pełnym kolorowanek i kredek

Zabawki, które mają ogromny wpływ na rozwój dziecka – kolorowanki

Wypełnianie przestrzeni między konturami, czyli kolorowanie wymaga od dziecka ogromnej koncentracji. Jest to również czynność, która przyczynia się do rozwoju zdolności manualnych oraz motoryki małej szkraba. Co to oznacza dokładnie? W zasadzie można uznać, że dzięki kolorowaniu dziecko pracuje nad poprawą sprawności dłoni oraz palców. W późniejszych latach przyda mu się to nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym. Tego typu zabawa może przynieść wiele korzyści np. lepszą koordynację wzrokowo-ruchową i większą staranność oraz precyzję w wykonywaniu zadań. Pozwoli też na stopniową naukę prawidłowego chwytu pisarskiego.

Kolorowanie - czynność, która może pomóc dzieciom na wielu płaszczyznach

Wspomnieliśmy o tym, że kolorowanki są doskonałym sposobem nie tylko na zabawę. Przyczyniają się również do rozwoju wyobraźni. Jest to prawdą, jednak musisz pamiętać o pewnej wyjątkowo ważnej kwestii. W przypadku kolorowania nie powinno się wymagać od malucha mozolnego wypełniania przestrzeni między liniami. W takiej sytuacji miejsce będzie miało dążenie do wykonania jak najbardziej realistycznego i starannego obrazka. A to absolutnie nie o to chodzi. Kwintesencją rozwoju wyobraźni w przypadku kolorowanek jest pozostawienie maluchowi pełnej swobody i dowolności. Niech dziecko da upust swoim emocjom i zaprezentuje rzeczywistość w sposób, jaki ją widzi. Ważne jest też, aby zapewnić odpowiednią ilość dodatkowych akcesoriów. Mogą przydać się np. zestawy do rysowania lub pisaki i markery.

Kartka z kolorowanki dla dzieci

Twój maluch lubi kolorować? Zadbaj o to, aby doskonała zabawa wpłynęła dodatkowo na rozwój wyobraźni

Nie da się zaprzeczyć temu, że kolorowanki wpływają na rozwój dziecka, w tym na jego wyobraźnię. Aby jednak tak było w rzeczywistości, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Po pierwsze dobrze jest dać maluchowi przestrzeń i pełną dowolność. Oczywiście, warto zachęcać go do zabawy. Jednak nie musisz wskazywać np. konkretnych kolorów kredek do pomalowania obrazka. To powinna być inicjatywa dziecka, jak chce przedstawić dany obrazek. Nawet jeśli wybór padnie na barwy, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Po drugie kolorowanie to zabawa dla dzieci, która może być zachętą do opowiadania historyjek związanych z postaciami lub przedmiotami, które znajdują się na obrazku. Możesz pomagać mu, zadając pytania lub delikatnie podpowiedzieć, gdy ma problem, aby nie stracił zainteresowania. Dla zwieńczenia prac warto stworzyć galerię prac smyka i pozwolić mu np. opowiadać jedną historyjkę przed snem w ramach codziennej wieczornej rutyny.

Podsumowanie - czy kolorowanki mają ogromny wpływ na rozwój wyobraźni dziecka?

Kolorowanki mogą być wspaniałą przygodę, którą przeżyją wspólnie rodzice i dziecko. Wydarzeniem, które opiewało będzie w dziesiątki cudownych wspomnień. Przy okazji poprzez zabawę zadbasz o naukę pisania, ćwiczenia wyobraźni oraz koncentracji. Połączysz przyjemne z pożytecznym.

Bestsellery
Bombka do malowania zawieszka choinkowa DIY witraż CHOINKA
Bombka do malowania zawieszka choinkowa DIY witraż CHOINKA

6,08 zł

Cena regularna: 6,75 zł

Najniższa cena: 6,75 zł
szt.
Domek świąteczny do samodzielnego złożenia piankowe puzzle 3D
Domek świąteczny do samodzielnego złożenia piankowe puzzle 3D

16,19 zł

Cena regularna: 17,99 zł

Najniższa cena: 17,99 zł
szt.
Kalendarz adwentowy TOREBKI DIY Zestaw komplet XXL
Kalendarz adwentowy TOREBKI DIY Zestaw komplet XXL

14,57 zł

Cena regularna: 16,19 zł

Najniższa cena: 16,19 zł
szt.
4x Bombka do malowania zawieszka choinkowa ZESTAW witraż + farbki
4x Bombka do malowania zawieszka choinkowa ZESTAW witraż + farbki

16,19 zł

Cena regularna: 17,99 zł

Najniższa cena: 17,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl