
Pędzle naturalne i syntetyczne - które wybrać?
Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania. To stare przysłowie można odnieść do wielu sytuacji, a jedną z nich jest np. wybór pędzli do malowania. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, to czy wybierzesz naturalne włosie, czy syntetyczne nie powinno zależeć wyłącznie od Twoich przekonań. Wegetarianie i weganie mogą mieć opory przed używaniem pędzli z materiałów naturalnych. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wybór rodzaju pędzla zależy również od techniki malarskiej, którą będziesz się posługiwać. Oczywiście, z biegiem czasu świadomość ludzi o konieczności ochrony środowiska naturalnego wzrasta, a sprzedawcy, chcąc spełniać oczekiwania swoich klientów, muszą dostosowywać swój asortyment. Na półkach sklepowych zaczęło więc pojawiać się coraz więcej pędzli z włosiem syntetycznym, które miało w najmniejszym nawet stopniu przypominać włosie naturalne. Czy to się udało? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Jakie pędzle malarskie wybrać do farb akwarelowych - syntetyczne czy naturalne?
Do jednych z najważniejszych rodzajów farb w malarstwie, jakie dostępne są na rynku, bezsprzecznie można zaliczyć farby akwarelowe. Ich wykorzystanie polega na rozcieńczeniu w wodzie pigmentu, który następnie nanoszony jest na papier. Ten rodzaj farb kojarzony jest bardzo często z tymi, których używa się w szkołach podstawowych na lekcjach plastyki. Ich wyjątkowe właściwości sprawiają jednak, że często wykorzystuje się je w profesjonalnym malarstwie. Farby akwarelowe są dość wymagającym produktem, jeśli chodzi o wybór pędzli. Wymagają one bowiem bardzo miękkiego włosia. Jednocześnie musi się ono charakteryzować wyjątkowo dużą chłonnością. Warto zwrócić też uwagę na to, że powinny zatrzymywać farbę. Co to wszystko oznacza? A no to, że w przypadku farb akwarelowych włosie syntetyczne, nawet te najwyższej jakości może nie zdać egzaminu.
Farby akrylowe i olejne - w tym przypadku włosie syntetyczne może okazać się strzałem w dziesiątkę
W przeciwieństwie do akwareli, farby akrylowe i olejne cechuje znacznie łatwiejszy wybór pędzli. Jest to zasługa między innymi tego, że są one gęste. Właśnie ten szczegół sprawia, że pędzle malarskie do farb akrylowych i olejnych powinny posiadać sztywne i sprężyste włosie. Co to oznacza w praktyce? Między innymi to, że doskonale wręcz sprawdzą się pędzle mające włosie syntetyczne. Jest to też ważna informacja o tyle, że tego rodzaju pędzle zapewniają łatwiejszą pracę.
Wybór pędzli malarskich - na co zwracać uwagę?
Jedną z najważniejszych cech pędzli, a dokładniej rzecz ujmując włosia, jest chłonność. Jak pewnie zdążyłeś zauważyć, cecha ta jest wyjątkowo mocno pożądana w przypadku korzystania z farb akwarelowych. To z tego powodu, najlepszym rozwiązaniem bardzo często okazują się pędzle z włosiem naturalnym. W przypadku farb olejnych i akrylowych sytuacja jest zgoła inna. Chłonność nie jest bowiem tak bardzo pożądana. Oczywiście są wyjątki od tej reguły. Mianowicie, w przypadku chęci uzyskania na obrazie faktury, rzeczywiście ta chłonność powinna być lepsza. Jeśli jednak nie masz tego w planach zbyt duża ilość farby na pędzlu może przyczynić się do zepsucia obrazu.
Różne profile pędzli malarskich - cecha, która ma równie duże znaczenie, jak chłonność
Choć cecha ta nie ma nic wspólnego z tym, jakie włosie będzie dla Ciebie odpowiednie, to jednak chcemy pokrótce wspomnieć o profilach pędzli dostępnych na rynku. Możesz wybierać pomiędzy pędzlami szerokimi i wąskimi, płaskimi oraz okrągłymi. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się też pędzle ze ściętym na ukos włosiem. Ten rodzaj bardzo często wybierany jest do malowania małych detali.
Jak dbać o pędzle malarskie?
Biorąc pod uwagę fakt, że każdy rodzaj farby ma inny skład, można przyjąć, że różne będą także sposoby dbania o włosie. Jeśli już o włosiu mowa, to musisz pamiętać, że znaczenie będzie miało także to, czy jest to materiał syntetyczny, czy naturalny. W przypadku farb olejnych, czyli rozpuszczalnikowych na samym początku najlepiej jest usunąć resztki farby przy pomocy papieru lub gazety. Kolejnym krokiem będzie użycie rozpuszczalnika rozrobionego w misce lub słoiku. W takich sytuacjach należy pamiętać o tym, aby w roztworze moczyć wyłącznie włosie. Elementy drewniane i metalowe nie powinny mieć kontaktu z rozpuszczalnikiem. Jeśli stosujesz farby akrylowe, zadanie jest znacznie łatwiejsze. Do utrzymania ich w odpowiedniej czystości wystarczy mydło oraz ciepła woda.
Pędzle z włosiem naturalnym i syntetycznym - który wybór będzie najlepszym rozwiązaniem?
Czy jesteśmy w stanie udzielić Ci odpowiedzi na pytanie, który pędzel malarski będzie lepszy, ten z włosiem naturalnym, czy syntetycznym? Absolutnie nie! Jak się okazuje, jest bowiem zdecydowanie zbyt dużo zmiennych w tym zakresie. Pomijając kwestie światopoglądowe, znaczenie ma m.in. to jakie farby będą używane. Pędzle malarskie do farb akrylowych i olejnych potrzebują innych parametrów, niż te, które stosowane będą z farbami akwarelowymi. Jeśli jednak korzystasz z tych dwóch pierwszych rodzajów farb, ale chcesz na obrazie stworzyć fakturę, znacznie lepszym wyborem będzie pędzel z lepszą chłonnością, czyli z naturalnym włosiem. Jak widzisz, nie są to łatwe tematy. Jesteś początkującym artystą? Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będą pędzle malarskie artystyczne pędzelki precyzyjne do malowania zestaw 10 szt. z włosiem syntetycznym, czy raczej pędzle malarskie artystyczne precyzyjne 10 szt. z naturalnym włosiem? Pamiętaj, że możesz skontaktować się z pracownikami sklepu. Zapraszamy.