Przechowywanie przyborów do rysunku - jak robić to dobrze?
Przechowywanie przyborów do rysunku - jak robić to dobrze?

Przechowywanie przyborów do rysunku - jak robić to dobrze?

Artystyczny nieporządek najczęściej nie jest tym, czego potrzebujesz w swojej pracowni. I tak naprawdę nie ma znaczenia, czy zajmujesz się tworzeniem rysunków lub obrazów profesjonalnie, czy raczej robisz to wyłącznie dla swojej przyjemności. Nieład, który będzie panował może nie tylko powodować u Ciebie frustrację spowodowaną, chociażby tym, że nie będziesz mógł znaleźć niezbędnych przedmiotów do rysowania, ale również tym, że mogą one tracić swoje właściwości z powodu nieprawidłowego przechowywania. Oczywiście, w Twojej pracowni znajdowało będzie się mnóstwo mniej i bardziej potrzebnych akcesoriów. Dokupując coraz to nowsze zdobycze, warto jednak zastanowić się nad tym, w czym i jak będziesz je magazynował. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak w odpowiedni sposób przechowywać przybory do rysunku, przeczytaj dalszą część artykułu. Zapraszamy.

Kredki, pędzle, kreda i węgiel w pojemnikach

Zacznij od początku, czyli znajdź dla siebie i swoich akcesoriów trochę miejsca

W pierwszej kolejności zadbaj o to, aby wygospodarować kawałek kąta dla siebie i swoich przyborów. Ma to ogromne znaczenie, nie tylko dlatego, że większość artystów lubi pracować w skupieniu, ale również z uwagi na możliwość umieszczenia niezbędnych produktów w zasięgu ręki. Rysując nie chcesz zastanawiać się nad tym, gdzie położyłeś ołówki lub gdzie podział się szkicownik. Wszystko powinno znajdować się w pobliżu i najlepiej na widoku. Jeśli jest to możliwe, to dobrze jest zadbać o to, aby ta przestrzeń była względnie duża. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych przykrych niespodzianek, takich jak np. rozlanie farb, czy tuszu.

Posegreguj swoje akcesoria

Pierwszą rzeczą, od której możesz w ogóle zacząć porządkowanie swojej pracowni, lub też kawałka wygospodarowanej przestrzeni jest posegregowanie akcesoriów. Te które mogą się wylać, czyli np. wspomniane wcześniej tusze, czy farby malarskie dobrze jest umieścić w bezpiecznym miejscu. Mało tego, produkty te powinny przechowywane być w szczelnych pojemnikach, które znacząco ograniczą dostęp powietrza. Dzięki temu, nie będą one zbyt szybko wysychały. Oprócz tego, dobrze jest jeszcze owe pojemniku w pozycji stojącej umieścić w kartonie, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie. Do tworzenia swoich prac używasz flamastrów? Tego typu akcesoria powinny magazynowane być w pozycji leżącej. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o to, że tusz wyschnie z jednej strony, a niestety mogłoby się tak stać, gdybyś pisaki i markery przechowywał w pozycji pionowej.

Kredki ołówkowe w pojemnikach

Akcesoria "suche" czyli co zrobić z ołówkami i kredkami?

Co natomiast zrobić z takimi produktami, jak np. kredki, czy ołówki? Jak powinno się je przechowywać? Możliwości w tym przypadku jest wiele. Na rynku znajdziesz wyróżniające się designem piórniki lub skrzyneczki. Wybrać możesz np. zestawy w których znajdziesz niemal wszystkie produkty których potrzebujesz wraz z pudełkiem do ich przechowywania. Doskonale sprawdzą się również pojemniki, które umożliwią segregację. Wybierając owe pojemniki, należy zadbać o to, aby w odpowiedni sposób przechowywać w nich kredki i ołówki. Co to dokładnie znacz? A no to, że jeśli chcesz, aby te akcesoria piśmiennicze służyły Ci przez dłuższy czas to powinny być przechowywane grafitem do dołu. Dzięki takiej pozycji zminimalizujesz ryzyko przesuwania się ołówków i kredek, a tym samym ich ocieranie się o siebie, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia grafitu.

Jak dbać o akcesoria do rysowania podczas wyjścia w plener?

Ważną kwestią dotyczącą przechowywania akcesoriów do rysowania, jest również ich odpowiednie zabezpieczenie podczas plenerowych sesji. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku piórniki lub organizery. Musisz jednak pamiętać, że najlepszym wyborem w takiej sytuacji będzie wybieranie tych modeli, które wyposażone zostały w gumki w które można wsunąć ołówek lub kredkę. Dzięki temu zadbasz o delikatny i kruchy grafit. Ciekawym rozwiązaniem będą materiałowe rozwijane piórniki. Nie zajmują dużo miejsca, są wygodne w przenoszeniu a jednocześnie doskonale zabezpieczają akcesoria piśmiennicze. Wśród akcesoriów, które mogą się jeszcze przydać będą oczywiście gumki. Jeśli masz taką możliwość to zamknij je w szczelnym pojemniku, który uniemożliwi dostanie się do wnętrza kurzu. Nie obędzie się też bez temperówki. Najlepiej wybierać taką z pojemnikiem na odpadki. Dzięki temu łatwiej będzie zachować porządek.

Kredki ołówkowe i odpadki po temperowaniu

Podsumowanie – zadbaj o akcesoria do rysowania i przechowuj je w odpowiedni sposób

Jak widzisz przechowywanie akcesoriów do rysowania nie jest wcale takie trudne. Wystarczy po prostu pamiętać o kilku kwestiach. Na przykład o trzymaniu ich grafitem do dołu i zaopatrzeniu się w dodatkowe akcesoria. Dbanie o węgiel, jeśli to właśnie z niego korzystasz też nie jest takie trudne. Tak naprawdę wystarczy, że będziesz przechowywał go w szczelnym pojemniku lub w specjalnym etui. A jeśli zaczynasz dopiero przygodę z rysowaniem, to polecamy Ci również przeczytać artykuł - Wybieramy szkicownik. Dowiesz się z niego ciekawych i przydatnych rzeczy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl