Przygotowanie podobrazia - jak zrobić to prawidłowo?
Przygotowanie podobrazia - jak zrobić to prawidłowo?

Przygotowanie podobrazia - jak zrobić to prawidłowo?

Przygotowanie, lub kupienie odpowiedniego podłoża na którym będziesz malować jest tak samo ważne, jak wybranie farb, które będą spełniały Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że malowanie ma być sposobem na odpoczynek i chwilowe oderwanie się od rzeczywistości. Jeśli zastanawiasz się, jak postawić pierwsze kroki w tej materii, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem "Rozpocznij swoją przygodę z malowaniem". Z czasem malowanie może stać się również sposobem na zarobek. Wróćmy jednak jeszcze do odpowiedniego podłoża. Farby akwarelowe, farby akrylowe i olejne mają swoje wymagania. W przypadku farb wodnych, czyli np. akwareli ważne jest dobranie grubszego papieru dobrej jakości, aby pod wpływem wody nie "marszczył się". Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku pozostałych dwóch rodzajów, o których wspomnieliśmy. Farby olejne i akrylowe są dość wymagające i należy do nich wybrać odpowiednie płótna. Jak dobrze przygotować je do użytku? W poniższym artykule damy Ci kilka wskazówek.

Płótno stojące na sztaludze w pracowni malarskiej

Czym jest podobrazie?

Zanim przejdziemy do tego, jak odpowiednio przygotować do użytku podobrazie, powiedzmy sobie w zasadzie czym ono jest. W największym skrócie, można powiedzieć, że jest to podłoże malarskie, które najczęściej ustawiane jest na sztaludze. Z czego wykonane jest podobrazie? Wykorzystuje się do tego bardzo różne materiały. Najczęściej na drewniany szkielet naciągnięte jest płótno bawełniane. Doskonale sprawdzi się, gdy zamierzasz zajmować się malowaniem w ramach pasji, lub gdy jesteś studentem i rozpoczynasz swoją naukę. Na rynku dostępne są też płótna lniane, są one jednak droższe. Charakteryzują się lepszą wytrzymałością, m.in. dlatego, że są grubsze. Na uwagę zasługuje także fakt, że len w składzie posiada oleiste substancje, które doskonale sprawdzają się jako impregnat dla wykorzystywanych farb olejnych lub akrylowych.

Czy gotowe podobrazia są zagruntowane?

Zdecydowana większość dostępnych w sklepach podobrazi jest już zagruntowana. Zdarzyć się jednak może, że trafisz na takie, które nie posiada odpowiedniego przygotowania. Warto w takiej sytuacji wiedzieć, jak zrobić to samodzielnie. Podobrazia malarskie gruntowane są po to, aby wydobyć z niego jak najlepszą jakość oraz przyczepność płótna. A dzieje się tak m.in. dzięki niwelowaniu wszelkiego rodzaju nierówności i skaz występujących na płótnie. To właśnie dzięki wykorzystaniu gruntu malarskiego uzyskujesz idealnie gładką powierzchnię. Dość ważną informacją jest też to, że odpowiednie zagruntowanie podobrazia wpływa też na efekt końcowy Twojej pracy. Grunt będzie bowiem może sprawić, że kolory są bardziej nasycone i wyraziste. W zależności od tego, jakiej farby używasz, do wyboru będziesz miał grunty akrylowe i grunty olejne. Jest to najlepsze i zalecane rozwiązanie, jednak nie jedyne. Okazuje się, że można używać również zamienników, takich jak np. farby emulsyjne w kolorze białym, klej lub żelatyna.

Podobrazie malarskie, szpachelki i farby w tubkach

Przygotowanie podobrazia do malowania - wszystko, co musisz wiedzieć

Jeśli chcesz możesz samodzielnie nie tylko zagruntować podobrazie, ale w ogóle je przygotować. Dzięki temu, Twoje serce, pasja i wysiłek będą włożone nie tylko w sam rysunek, ale również w powierzchnię, na której on powstanie. Pierwszą rzeczą, jaką będziesz musiał stworzyć jest drewniana rama, nazywana również krosnem. Będziesz do tego potrzebować młotka, kleju do drewna lub gwoździ a także listewek o odpowiednich wymiarach. Po skrupulatnym połączeniu drewnianych kawałków przyszedł czas na naciąganie płótna. Zgodnie z tym, co pisaliśmy wcześniej do wyboru masz lniane lub bawełniane płótna. Niezależnie jednak od tego, na co padnie Twój wybór pamiętaj o tym, aby wątek oraz osnowa materiału układały się równolegle do ramy. Ostatnim krokiem będzie przybijanie płótna gwoździami lub zszywkami do drewnianych elementów. Dla odpowiedniego naciągnięcia rób to jednocześnie po przeciwległych stronach. Dlatego najlepiej będzie, jeśli poprosisz kogoś o pomoc.

Jak samodzielnie zagruntować podobrazie?

Wiesz już czym najlepiej jest zagruntować podobrazie. Warto teraz kilka słów powiedzieć na temat tego, jak to zrobić. Okazuje się, że nie ma większego znaczenia np. to, jakimi ruchami pędzla będziesz rozprowadzał wybrany grunt. Ważne jest natomiast to, żeby były to ruchy jednolite i wykonywane w tym samym kierunku. Dla lepszego efektu dobrze jest nałożyć dwie warstwy gruntu malarskiego.

Farby, pędzle i inne akcesoria do malowania

Podsumowanie - samodzielna oprawa podobrazia, wszystko co musisz wiedzieć

Choć samodzielne przygotowywanie podobrazia wcale nie jest takie proste, czasami warto poświęcić na to czas. Zwłaszcza, jeśli od początku do końca przygotować swoją pracę. Jeśli zabierzesz się za to pamiętaj o kilku najważniejszych kwestiach. Wybieraj grunty dedykowane do określonych rodzajów farb. Jeśli chcesz uzyskać najlepszy efekt, będzie to sporym ułatwieniem. Gruntuj płótno dwa razy i dbaj o jego odpowiednie naciągnięcie. Jeśli nie chcesz się tym zajmować, możesz też skorzystać z oferty sklepu Artmaker. Znajdziesz tutaj podobrazia, które jesteśmy pewni, że spełnią Twoje oczekiwania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl