
Zajęcia artystyczne dla dzieci na świeżym powietrzu
Okres letni może stawiać wyzwania zarówno przed rodzicami, jak i pracownikami przedszkola. Kiedy za oknami świat budzi się wiosną do życia, również nauczyciele młodszych klas mogą mieć problem w utrzymaniu uwagi dzieciaków. Nie ma nic dziwnego w tym, że chciałyby one wyjść na podwórko i korzystać z pięknej pogody zamiast siedzieć w zamkniętym pomieszczeniu. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak połączyć naukę z zabawą? Jak utrzymać zainteresowanie pełnych energii maluchów? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie Cię zapraszamy.
Zmieniaj utarte szlaki - organizuj dzieciom zabawy w plenerze
Co najczęściej słyszysz, jak pytasz swoje dziecko o to, jak było w szkole? Najczęściej jest to narzekanie i marudzenie. Dzieciaki skarżą się na to, że lekcje są nudne. Wtedy przypomnieć sobie można to samo z własnych doświadczeń. Bo w kwestii edukacji te zmiany mamy wrażenie przychodzą jakoś wyjątkowo powoli. Czy musi być tak, ż lekcje są dla dzieciaków schematyczne i bez polotu? Okazuje się, że można to zmienić przynajmniej w jakimś zakresie. Jak? Zachęcamy do organizacji zajęć w plenerze. Jest to też doskonały sposób na znalezienie zajęcia przebywającym w domu w okresie letnim maluchom. Żaden rodzic nie chce słuchać "mamo, nudzi mi się". Dlatego, aby zapobiec tego typu sytuacjom, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad. Sprawdź jakie zabawy w plenerze możesz zaoferować swoim dzieciom.
Dlaczego warto organizować dziecięce zabawy w plenerze? Bierzmy przykład z wielkich uczonych
Dzieci siedzące w ławkach, cisza, spokój i stojący na podwyższeniu nauczyciel piszący kredą po tablicy - tak wygląda dzisiejsze nauczanie. No dobrze, mamy XXI wiek i w wielu szkołach znajdziesz nie tylko tablice kredowe, ale również tablice suchościeralne. Nie zmienia to jednak tego, że dzieciaki stłoczone w niewielkich pomieszczeniach mają siedzieć w ciszy i słuchać swojego nauczyciela. Oczywiście, w pewnych sytuacjach wybór innego sposobu nauczania nie ma racji bytu, jednak niekiedy zamiana klasy na plener może okazać się strzałem w dziesiątkę. Okazuje się, że Arystoteles nauczał podczas spacerów. Twierdził on, że to właśnie między innymi dzięki temu jego uczniowie byli ciekawi tego, co miał im do przekazania. A dodatkowo przyroda, która znajdowała się dookoła, inspirowała ich do dalszej pracy.
Jakie korzyści niesie za sobą nauka w plenerze?
Zanim przejdziemy do krótkiego opisu zabaw, które doskonale sprawdzą się w plenerze, chcemy jeszcze powiedzieć o tym, jakie korzyści niosą za sobą tego rodzaju aktywności. Po pierwsze jeśli chodzi o przedszkola i szkoły to warto zwrócić uwagę na zmniejszający się dystans między nauczycielem a uczniami. Jeśli chodzi natomiast o rodziców, to oczywiście jest to doskonały sposób na to, aby spędzili oni więcej czasu ze swoimi pociechami. Wspomnienia z tych zabaw na dworze z pewnością zostaną na długo z dzieciakami. Dobrze byłoby wspomnieć jeszcze o miłej atmosferze oraz o zabawach w grupach, które są doskonałym sposobem na uczenie dzieci pracy zespołowej. W pięknych okolicznościach przyrody, zmniejsza się też stres. Jak widzisz, korzyści z nauki w plenerze jest całkiem dużo.
Jakie zabawy dla maluchów można zorganizować w plenerze?
Co może ograniczać w wymyślaniu zabaw w plenerze? W zasadzie wyłącznie wyobraźnia. No i do tego dodać można byłoby jeszcze brak akcesoriów, jednak w tym przypadku pomóc może sklep Artmaker. Znajdziesz w nim farby malarskie dla dzieci, pędzle i narzędzia, bloki i papiery a także zestawy do rysowania. Dostępne w ofercie produkty będą idealne wręcz do malowania cieni. Dobierz dzieci w pary, a następnie jedno niech stanie na brzegu arkusza papieru, który rozłożysz na ziemi. Drugi maluch niech natomiast farbami, kredkami, czy innymi akcesoriami piśmienniczymi obrysowuje cień. Ostatnim krokiem będzie wspólne kolorowanie powstałego szkicu. Ciekawe jest także maczania znalezionych szyszek, gałęzi i innych przedmiotów w farbie i odciskanie ich na kartce. Dzieciaki uwielbiają także malowanie palcami. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym artykule "Finger painting - najlepsza zabawa dla maluchów". Oprócz tego, możesz zorganizować jeszcze m.in.:
-
malowanie ciała;
-
odrysowywanie pni drzew z pomocą kredek świecowych;
-
malowanie kamieni;
-
wyścigi na kocu lub w workach;
-
tory przeszkód;
-
piknik;
-
wycieczka rowerowa z malowaniem w plenerze.
Podsumowanie - organizacja czasu dzieciaków w plenerze, doskonały sposób na połączenie nauki i zabawy
Przedszkole nie musi być nudne. Wakacje nie muszą kojarzyć się z maluchami, które biegają po domu i krzyczą, że im się nudzi. Na wszystko można znaleźć sposób. Bardzo ciekawym pomysłem jak się okazuje jest połączenie zabawy w plenerze z nauką. Jakie atrakcje można zafundować maluchom w takiej sytuacji? Możliwości masz wiele, a ograniczać Cię może w zasadzie wyobraźnia, bo niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepie Artmaker. Angażując dzieciaki możecie stworzyć tekturowy zamek lub tor wyścigowy. Ciekawym sposobem na integrację jest też organizacja ogniska lub obserwacja gwiazd. Bo przecież nie wszystkie aktywności muszą wiązać się z nauką. Chociaż podczas obserwacji gwiazd można przecież uczyć maluchy rozróżniać konstelacje. Każdy z nich na pewno pochwali się rodzicom, że wie gdze znajduje się Wielka Niedźwiedzica.