Malarstwo abstrakcyjne - wszystko, co warto o nim wiedzieć
Malarstwo abstrakcyjne - wszystko, co warto o nim wiedzieć

Malarstwo abstrakcyjne - wszystko, co warto o nim wiedzieć

Sztuka abstrakcyjna - czym jest? To co teraz napiszemy, może u wielu osób wywołać ogromne zdziwienie, ale prawda jest taka, że jest to jeden z najbardziej fascynujących nurtów w historii sztuki. Wiele osób, których artyzm jest prawdziwą pasją, znajduje w tego rodzaju pracach bezmiar inspiracji, emocji oraz idei. Jednocześnie oczywiście warto zaznaczyć, że też jest to dość kontrowersyjny nurt. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że często postrzegany jest jako coś nie tylko niezrozumiałego, ale wręcz pozbawionego sensu. Nie warto jednak upierać się przy tym poglądzie. Dobrze jest natomiast "otworzyć" swoja głowę na nowe. W tym artykule poruszymy kwestie malarstwa abstrakcyjnego. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, to zapraszamy Cię do przeczytania dalszej części artykułu.

Abstrakcyjny obraz i technika zlewania farb

Krótka historia malarstwa abstrakcyjnego

Poszukując wiadomości w sieci na temat malarstwa abstrakcyjnego można spotkać się ze stwierdzeniem, że towarzyszy ono człowiekowi niemal od zawsze. Naszym zdaniem jest to jednak dość duża przesada. Co prawda nie da się zaprzeczyć temu, na ścianach jaskiń, gdzie znajdowano różnego rodzaju malowidła można dostrzec pewne oznaki abstrakcjonizmu. Jednak aktualnie przyjmuje się, że korzenie tego rodzaju sztuki sięgają początków XX wieku. W tym kontekście nie można też nie wspomnieć o rosyjskim malarzu, jakim był Wassily Kandinsky uznawany za ojca abstrakcji.

Malarstwo abstrakcyjne - co to jest?

Malarstwo abstrakcyjne podzielić możemy na dwa rodzaje: malarstwo abstrakcyjne klasyczne i nowoczesne. Obie te formy łączy jedno - odstąpienie od dosłowności oraz jakiegokolwiek naśladownictwa. W malarstwie abstrakcyjnym zdecydowanie króluje swoboda w wyrażaniu swoich emocji. To jest też bardzo dobre miejsce na to, aby polecić Ci jeden z naszych wcześniejszych wpisów - Czy malowanie może mieć wpływ na zdrowie psychiczne człowieka? Znajdziesz w nim kilka zachęt do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z malarstwem i to nawet niekoniecznie abstrakcyjnym, chociaż kto wie do czego będziesz zdolny.

Abstrakcyjny obraz

Techniki malarstwa abstrakcyjnego, które dobrze jest poznać

Jak już wspomnieliśmy, malarstwo abstrakcyjne to obszar sztuki, który fascynuję wiele osób. Otwiera on świat ogromnych doznań przed tymi, którzy owe prace oglądają, ale nie tylko. Ten rodzaj malarstwa daje również artystom bardzo szerokie możliwości wyrażania siebie za pomocą kompozycji, formy oraz koloru. Malarstwo abstrakcyjne, a dokładniej rzecz ujmując jego techniki podzielić można na:

  • technikę koloryzacji - przedstawia podejście w malarstwie abstrakcyjnym polegające na eksperymentowaniu z kolorami oraz kontrastami. Celem jest stworzenie efektywnego oraz dynamicznego obrazu podczas wykorzystania przez artystę bardzo szerokiej gamy kolorów - zaczynając od delikatnych i jasnych a kończąc na intensywnych i mocno nasyconych;

  • technikę zlewania farb - teraz nadszedł czas na jeden z podstawowych elementów malarstwa abstrakcyjnego o którym się dziś rozpisujemy. Technika zlewania farb, jak sama nazwa wskazuje polega na nakładaniu na podobrazie malarskie przeróżnych kolorów farb oraz na łączeniu ich ze sobą. Co ciekawe nie musisz używać do tego żadnych narzędzi typu szpachelki czy pędzle, bo z powodzeniem wystarczą Ci do tego Twoje dłonie;

  • malarstwo krajobrazowe - ważne jest przypomnienie o tym, że w malarstwie abstrakcyjnym temat pracy gra absolutnie drugorzędną rolę. Najważniejsze jest wykorzystywanie brył geometrycznych oraz kolorów. Dlatego malując abstrakcyjny krajobraz podstawą jest skupienie się na elementach owego widoku w sposób nierealistyczny. Tworzenie tego rodzaju obrazu to chwila, którą możesz wykorzystać do pokazania świata poprzez swoje emocje i swoją pasję;

  • malarstwo impastowe - technika ta polega na nakładaniu dość grubych warstw farby na płótno. Wykorzystać do tego można jak najbardziej pędzle malarskie. Doskonale sprawdzą się modele mające grube włosie. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego rodzaju akcesoriów do malowania to zachęcamy do sprawdzenia wpisu Różne kształty włosia w pędzlach - jakie jest ich zastosowanie?

Obraz abstrakcyjny

Podsumowanie - malarstwo abstrakcyjne, nie takie straszne jak je malują

Malarstwo abstrakcyjne jest formą sztuki, którą nie każdy zrozumie. Nie przedstawia ona bowiem żadnych konkretnych krajobrazów, przedmiotów, ludzi czy zwierząt. Jej zadaniem jest poszukiwanie kolorów i kształtów. Czy trzeba posiadać duże doświadczenie, aby wykonać taki obraz. Okazuje się, że absolutnie nie. Najważniejsze bowiem w tym wypadku jest odwaga pozwalająca na wyrwanie się z utartych szlaków i poszukiwanie własnego stylu. A także pozwolenie na dojście do "głosu" wyobraźni oraz kreatywności. Jeśli szukasz obszaru w malarstwie, który zapewni Ci niemal nieograniczone możliwości, to zdecydowanie powinieneś zatracić się w abstrakcji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl